UNESCO-KOnf-2018-1

IV Międzynarodowa Konferencja Katedry UNESCO

24 -25 maja 2018

Poradnictwo na rzecz solidarności, sprawiedliwości społecznej i dialogu w zróżnicowanym świecie

W dniach 24 -25 maja 2018 odbyła się Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która była okazją do inauguracji działań międzynarodowej sieci współpracy UNITWIN NETWORK “Life designing interventions (counseling, guidance, education) for decent work and sustainable development”, skupiającej 17 uniwersytetów z całego świata.

Odpowiadając na potrzeby współczesnego świata, nękanego przez liczne kryzysy, będące skutkami wzrostu populacji, wyczerpania zasobów naturalnych oraz zanieczyszczenia środowiska, proponujemy podjęcie refleksji nad nowymi wyzwaniami dla poradnictwa, jakimi są dążenie do sprawiedliwości społecznej, solidarności i dialogu.

Te trzy elementy są ze sobą ściśle powiązane: sprawiedliwość społeczna oznacza takie warunki życia i rozwoju społeczeństw, w których zarówno jednostki, jak i grupy, mają zapewnioną możliwość osiągania tego, co im się należy. Tak rozumiana sprawiedliwość zakłada poszanowanie godności osoby, obronę należących jej praw i przezwyciężanie wszelkich form dyskryminacji. Postawa solidarności wymaga z kolei sprawiedliwości w podziale dóbr i w wynagrodzeniu za pracę. Dostęp do godnej pracy natomiast umożliwia stworzenie bardziej ludzkich warunków życia i sprawiedliwego porządku społecznego. Istotnym i koniecznym warunkiem takiego stanu jest dialog jako postawa akceptacji i partnerstwa, dzięki której konflikty i napięcia mogą być łatwiej likwidowane, a przez to możliwy staje się pokój, również w skali globalnej.

Nierówności gospodarcze i społeczne na świecie domagają się opracowania nowych strategii pomagania, adresowanych w szczególności do osób marginalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Szczególną role w tym zakresie ma do odegrania poradnictwo kariery, które jest nie tylko interakcją między doradcą a klientem, ale również elementem pomocy i polityki społecznej. W konferencji udział wzięli naukowcy, praktycy oraz studenci. Obrady koncentrowały się wokół następujących zagadnień:

  • Na ile działania prowadzone w obszarze doradztwa i poradnictwa mogą przyczynić się do solidarności i społecznej sprawiedliwości?
  • Jakie modele pracy doradcy będą najbardziej adekwatne w sytuacji pomagania w uzyskaniu godnej pracy?
  • Jak zmodyfikować dialog doradczy, aby umożliwiał wzmacnianie potencjału klientów oraz ich poczucie godności i sprawstwa?
  • Jakie nowe techniki i narzędzia należy opracować, aby praca doradcy odpowiadała na potrzeby różnorodnych grup klientów?

Z wielką radością informujemy, że prof. Jean Guichard został odznaczony Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym badaczom, których działania w istotnym stopniu przyczyniają się do rozwoju Uniwersytetu i wspierają współpracę akademicką i kulturalną. Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się podczas sesji plenarnej pierwszego dnia Konferencji.

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER