Budynek UWr

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 19-20 października 2022 r. odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa Katedry UNESCO i UNITWIN NETWORK “Life designing interventions (counseling, guidance, education) for decent work and sustainable development

The principles and aims of guidance and counseling for sustainable development in turbulent times

Zasady i cele poradnictwa dla zrównoważonego rozwoju w czasach turbulencji

Konferencja odbyła się pod patronatem Polskiego Komitetu UNESCO. Partnerami naukowymi konferencji było Naukowe Towarzystwo Poradoznawcze oraz Sekcja Poradnictwa Pedagogicznego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.Tutaj można wstawić dodatkową treść.
Kliknij pod tym tekstem i usuń zaznaczony blok, jeśli nie chcesz umieszczać dodatkowych treści.

Całość interwencji w postaci poradnictwa i doradztwa zawsze – co wielokrotnie podkreślał J. Guichard – ma na celu pomóc każdej osobie w odnalezieniu odpowiedzi na podstawowe/generyczne pytanie: przez jaki rodzaj aktywności/ przez jakie działania można nadać sens i perspektywy swojemu życiu? Odkrywanie tej odpowiedzi nigdy nie było łatwe, ale w ostatnim czasie stało się szczególnie skomplikowane ze względu na pandemię COVID-19.

Jesteśmy obecnie świadkami głębokiego kryzysu współczesnego świata. Doświadczenie pandemii głęboko zmieniło nasze podejście do życia jako takiego, uwypukliło jego ulotność, kruchość i zmienność, przywróciło – często odsuwane w codziennym zabieganiu – myślenie o tym, co jest najważniejsze, skierowało ku przewartościowaniu priorytetów. Sanitarne procedury izolacyjne zaburzyły nie tylko codzienne relacje społeczne, ale i te odświętne, wynikające z celebrowanych wcześniej tradycji, czy środowiskowych rytuałów. Te utrudnienia w przebiegu, wcześniej oczywistych i naturalnych relacji społecznych, dla wielu stały się może pierwszą okazją do zastanowienia nad ich faktyczną wartością i sensem życia. Wszystko to jeszcze bardziej zwiększyło zapotrzebowanie na profesjonalną pomoc w konstruowaniu kariery i życia, pomimo tego, że same usługi doradcze również doznały zakłóceń w ich tradycyjnym świadczeniu, bezpośrednio twarzą w twarz.

Kryzysy zawsze niosą liczne zagrożenia, ale mogą również otwierać nowe możliwości i szanse, dlatego istotne jest dostrzeżenie złożoności i niejednoznaczności sytuacji, w jakiej znalazły się jednostki i grupy. Dla jednych – konieczność korzystania z Internetu jako podstawowego medium kontaktu z otoczeniem stało się powodem cyfrowego wykluczenia, dla innych – wykorzystanie nowych technologii uczyniło pomoc bardziej dostępną, natychmiastową, podręczną. Dynamika pandemii ograniczyła działania pomocowe, koncentrując się na krótkoterminowych rozwiązaniach, obecnie jednak – choć daleko nam do ogłoszenia końca pandemii – powoli możliwe staje się konstruowanie projektów kariery i życia w dłuższej perspektywie czasowej.

W kontekście tych wszystkich turbulencji współczesnego świata – destabilizacji życia, zakłócenia relacji z powodu konieczności izolacji, utraty bezpiecznej rutyny, lęku i niepewności towarzyszącej wszystkim na co dzień – chcemy zaproponować podjęcie na nowo refleksji nad zasadami i celami poradnictwa i doradztwa. W trakcie konferencji naukowcy oraz praktycy z całego świata zastanawiali się i dyskutowali nad następującymi zagadnieniami:

  • Na ile dotychczasowe koncepcje i praktyki poradnicze odpowiadają wymaganiom współczesnej turbulentnej rzeczywistości?
  • Jakiej nowej wiedzy potrzebuje współczesne poradnictwo, by tworzyć innowacyjne i kreatywne rozwiązania (strategie, metody i narzędzia) działań pomocowych?
  • W jaki sposób interwencje doradcze mogą przyczynić się do budowania harmonijnego/zbalansowanego życia jednostek i jednocześnie do zrównoważonego rozwoju świata?
  • Jak wspierać klientów w procesie oswajania po/turbulentnej rzeczywistości?
  • Jak prowadzić dialogi doradcze, by umożliwiały wzmacnianie potencjału klientów oraz ich poczucie godności i sprawstwa pomimo wyzwań, z którymi muszą się mierzyć?
  • Jak w świecie globalnych kryzysów budować współpracę i tworzyć koalicję społeczności zajmującej się problematyką konstruowania kariery i życia na rzecz zrównoważonego rozwoju?
PK UNESCO
Sekcja PAN
Naukowe Towarzystwo Poradoznawcze

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER